RC klub Kramolín
Dnešní datum: 15. 08. 2022  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Nepomuk-23.2.2008 - 14
volný závod
zobrazení: 1484
známka: 0


* Jak jsem donabíjel …

Vydáno dne 14. 09. 2010 (4562 přečtení)

…aneb „…není kouře bez ohýnku…“

Byl jsem „nabíjecí král“, nabíjel jsem všechno a všem – co mi přišlo pod ruku a co mě kdo podstrčil, měl jsem „super stroj“ a liboval jsem si, jaká je to paráda. Ale ouha, nic není věčné a teď nemám na závody čím nabíjet …. Dobře, budu skromnější a konkrétnější – nabíjecí král jsem nebyl, ale pro mě „super stroj“ jsem používal – od cca. loňského léta jsem využíval služeb nabíječe Robbe PowerPeak Infinity 3 – patálie s nákupem nového nabíječe jsem popsal v článku „výměna generace nabíječů“. Na závodech si mě ostatní též dobírali s mým „nabíjecím kufříkem“ (o něm se možno také dočíst na zdejších stránkách). Ale jak se zdá, budu rád, když znovu opráším svůj vlastní nabíjecí výtvor, tj. rychlonabíječ Nixx aku, který po nástupu PPI3 nečinně odpočíval – ještěže jsem ho nevyhodil !

A co se stalo? Kolegové si jistě vzpomenou na prázdninové létání, kdy se při nabíjení z auta pojednou z nabíječe vyvalil drobný proužek dýmu a nabíjení bylo pro ten den konec. Doma pod pergolou jsem tenkrát nabíječ důkladně zkontroloval a prohlédl, ale žádná viditelná závada nalezena nebyla. A když pak nabíječ bez problémů fungoval dále, přičítal jsem kouřové efekty mojí „neodborné“ manipulaci (dotek minus pólu? nepravděpodobné, leč možné …) a více zatím neřešil a nabíječ bez problémů používal dále. Ale jak se zdá, všeho dočasu, tedy přesněji až do letošního září … Potřeboval jsem oživit akumulátor do akuvrtačky – nějak už unavený, ale protože se mi nepodařilo jej rozebrat a proměřit, případně vyměnit jednotlivé aku (problematické šrouby s 3listou křížovou hlavou – příslušné bity sice mám, ale ty šrouby jsou šíleně hluboko a v úzkém otvoru !!!), vzpomněl jsem si na „zázračný“ nabíjecí režim PPI3, zvaný reflex – nepomůže-li aku ani tento režim, nepomůže už jim nic ! (několikrát prakticky ověřeno …). Dávám tedy nabíjet a protože se nabíječ dostatečně (aspoň jsem si myslel …) hlídá sám a na aku je teplotní čidlo, nesedím celou dobu u nabíjení, ale pohybuji se okolo po bytě, s občasným nakouknutím do pracovny. A když slyším do obýváku známý zvuku nabíječe o úspěšném ukončení nabíjení, jsem dále v klidu a dělám si svoje na PC (nabíječ normálně přechází do udržovacího režimu …). Citlivé nosy mých drahých poloviček (žena a dcera :-) ) najednou avizují podezřelý závan „elektrického smradu“ (posléze cítím i já – to by nakonec cítil i mrtvý !), já vybíhám do pracovny a stíhám uzřít rozplývající se proužek bílého (?) dýmu z nabíječe, který běžící ventilátor vzápětí rozfoukává …. Před vypnutím nabíječe ještě pohledem kontroluji displej nabíječe – vše v pořádku, nabíječ se tváří, jako by se nic nedělo a vše fungovalo jak má a já plašil zbytečně. Nuž, vypínám zdroj pro nabíječ, odpojuji aku, větrám a situaci nechávám pro pozdější řešení ….

Pozdější řešení situace se trochu protáhlo, částečně vlivem okolností (zasvěcení ví, o čem mluvím), částečně vzpomínkou na první kouř a jeho „samovyřešení“… Až když jsem potřeboval oživit aku do malého vysavače, vzpomněl jsem si na nabíječ – po opatrném zapnutí se zdá vše OK, nic se nehlásí, nic nehoří, nic nesmrdí, uvidíme, zkusíme nabíjet. Připojíme nabíjené aku, správně vše nastavíme a před vlastním nabíjením ještě zkontrolujeme napětí aku – ale co to, podivný to úkaz, nabíječ ukazuje výstupní napětí tj. napětí připojené aku 0,15V, u první jsem si říkal, ha, aku to má za sebou, u dalších už jsem znejistěl …. A co poté udělá elektrikář? Ano správně, vezme do ruky měřák a začne měřit – a hle, aku mají napětí dobré, leč nabíječ stále trvá na svém ! Co se dá dělat, odpojíme kabely, odmontujeme nabíječ ze základní desky nabíjecího kufru, nabíječ rozebereme (pssst, je ještě v záruce, ale žádné plomby neporušíme …) a podíváme se, kdeže je „zakopaný pes“. No, kolik uhodilo jsem prakticky věděl už při pokusu od odpojení minusového nabíjecího kabelu – ten nejen že odmítal jít vytáhnout ze zdířky, ale pohodlně se (za odporných skřípavých zvuků …) otáčel v nabíječi i s lehce seškvařeným zbytkem, který kdysi byl černou zdířkou – aspoň ta barva mu zůstala – při bližší kontrole jsem zjistil, že nyní plynule navazuje na plast banánku, tudíž na první pohled nepoznatelné …

A co „se vylouplo“ po otevření krytu nabíječe? Ach, to snad raději ani nebudu popisovat, připojené fotografie hovoří sami za sebe …. Uf, ještě že to nechytlo plamenem – i když, kdo ví, já to viděl „až poté“ … Ale musím Robbe alespoň v něčem pochválit – nabíječ až do poslední chvíle plnil svojí hlavní funkci, tedy nabíjel až do úplného konce :-).

Tento týden pošlu nabíječ prodejci (ještě je v záruce), ten jej pošle autorizovanému opravci a až poté uvidíme, jak to celé dopadne. A i když doufám v rozumné vyřešení celé situace, je to „k vzteku“, mj. i proto, že tento nabíječ už se nevyrábí (byl nahrazen typem Power Peak I4) a u mého porouchaného nabíječe je oprava „na výměnu střev“. Ale co , naděje umírá poslední, uvidíme, jak to dopadne ….

PPI3 - závada PPI3 - závada
PPI3 - závada

PPI3 - závada PPI3 - závada
PPI3 - závada

PPI3 - závada


Celý článek | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek