Zálet F-16

Autor: MiraH <mirah@wo.cz>, Téma: Povídání, zážitky a akce kolem modelařiny, Vydáno dne: 04. 08. 2009

O vydařeném leteckém odpoledni napsal Ondra. Už bych ani nic nepsal, ale po opakovaných výzvách pár řádek o záletu F-16.

Měl bych napsat, povedlo se, nepřistál jsem na stromě :-) a to by mělo stačit. Ale to by mě Ondra asi sežral.
Jako návnada pár fotek z letiště:
Ničeho se nelekejte a klikněte, zkouším Picasa, abych uspořil místo na serveru :-)

20090801letisteTakže - F-16 lítá. Na letišti jsem nejdřív protáhnul trojplocha a Mefista. Pro jistotu, abych se rozlítal. F-16 přišla na řadu poslední. Mazaně jsem ji svěřil k odhodu Ondrovi. Nastudoval Kyošácké video a byl tedy připraven po teoretické stránce na perfektní odhod. Bohužel se to nějak zamotalo a na světě byla první havárie. Samozřejmě jsem ho patřičně seřval, promiň, nehodil bych to jinak, a potom jsme společně upravili F-16 do letuschopného stavu. Špičku, která vzala za své, jsme nahradili slušivým vodovzdorným krytem radaru :-) a F-16 šla na start. Poučen od Ondrova hodu jsem ji z místa vší silou šlehnul v mírném klesání do vzduchu, nad trávou potáhnul a už se vznášela. Paráda. Netroufnul jsem si na víc než na rovné průlety s pozvolnými zatáčkami na koncích letiště. Lítal jsem na půl plynu, pouze pár průletů jsem zkusil na plno. Paráda, dmychadlo sviští a je to zase něco jiného, než naše stávající letadla. První přistání by se dalo klasifikovat jako nouzové, protože po polní cestě protínající letiště přijížděl traktor. Nalítnul jsem proti větru, stáhnul motor a ejhle, F-16 docela slušně klouže. V metru až dvou nad zemí měla tak 15 metrů doběh. Ale trefil jsem se na cestu, takže paráda.Druhý a třetí start jsem zapích éro do trávy, moc malý švih při startu. Náběžka docela trpí a jsou v ní 2 pěkné šrámy od jitrocelu.

Na videu od Elči jsme pak studovali, proč první start skončil tak veleúspěšně. Můžete studovat taky :?-)


Kombinace dost potlačené výškovky a opravdu málo razantního odhodu a první bouračka byla nevyhnutelná.

V neděli mi to nedalo, potáhnul jsem výškovku, znovu naladil detaily na vysílačce, náběžky polepil páskou se skelným vláknem, F-16 dostala pár samolepek a vyrazil jsem na letiště. Foukalo proti našemu startovacímu hrbu takže start bez problémů. Vylítal jsem jedny baterky než přišla bouřka. Průlety jsem trochu zrychlil, otáčky taky, přidal jsem na razanci a průlety zkoušel trochu níž než v sobotu. Další ptákoviny si nechám, až u toho bude Ondra. ´
No a to je tak o F-16 všechno. Je to paráda a dmychadlo splnilo přesně to, co jsem očekával. Změna, rychlost, adrenalin. Už se těším na další lety.