RC klub Kramolín
Dnešní datum: 02. 06. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Kramolín - 13.9.2014 - 11
RC rally
zobrazení: 1055
známka: 0


* BEC potřetí …

Vydáno dne 04. 03. 2010 (6740 přečtení)

… aneb – fakt je to tak výhodný kšeft?

Na Tamiya fóru se na mě znovu obrací lidé, kteří potřebují pomoci s externím BECem. V první řadě se jim snažím „vnutit“ vlastní stavbu BECu (např. ve variantě „pro neelektroniky“) a až nakonec se nechávám „ukecat“ k jeho postavení a poslání (či předání) dotyčnému. Kdo mě zná, ví, že mám poměrně dlouhé dodací lhůty (důvody tu nehodlám blíže rozebírat …), ale když můžu, pomůžu. Ostatně, kdybych na tom chtěl především vydělávat, nezveřejňoval bych schéma a postup, nechal bych si to pěkně „pod pokličkou“ a ubohé modeláře „dřel z kůže“ … :-).

Poslední dobou se na stejném fóru objevily také názory, že onen BEC, když už ho někomu postavím, dodávám dost draze, že cena součástek je podstatně nižší (pominu zde polemiku o nevhodném použití levnějšího obvodu 7805 …). A protože doma nějak došly „šuplíkové zásoby“ a byl jsem přinucen vše nakoupit a doplnit, udělal jsem si malou „finanční kalkulaci“. Jen pro úplnost – nakupoval jsem v Plzni v GM elektronik (když už jsem byl „na západě“), kde mě ceny docela mile překvapily – normálně nakupuji v Budějkách (kde bydlím, že…) v Kontakt elektronik, kde jsou podstatně dražší (ale kde poslední dobou příslušný stabilizátor nemají :-( ) – ovšem, nemohu pro pár součástek stále jezdit do Plzně, že... Varianta poslání součástek přes internet je pro malé množství finančně ještě horší – poštovné by to prodražilo…

Takže zde jsou ceny z posledního nákupu:

stabilizátor L4940V5 (1 ks) – 23Kč (hele, jak to šlo dolů, poslední ceny byly kolem 33Kč!)
elektrolyt 220m/25V (2ks) – 3 kč
keramika 100nF (2 ks) – 2 Kč
chladič IO DO2A (1 ks) – 3 Kč
jumper lišta 90° (3pin) - ~1 Kč
servokabel JR (15cm) – 22 Kč
univ. DPS (pruh …) - ~12 Kč (celý DPS stojí 126 Kč, vyjde na cca 10 – 12 BECů …)
smršťovačka 33mm (cca 10cm) - ~4 Kč

Tak, sečteno a podtrženo – jsme na 70ti korunách – nezdá se to, že, ale drobnostmi to naskáče …. No, a pak se to taky musí nějak udělat a dát dohromady, odzkoušet funkci (zkouším to nejen na jmenovitém napětí aku, ale i při různých přechodových stavech apod.), potom stáhnout do smršťovačky (au ty připálené prsty při úpravě konců ….), vyříznout otvor kolem chladiče a konektoru, pár neumělých popisů fixou, aby bylo vidět, kam co patří a kolik to celé snese, nějakou tu malůvku na přiložený papír a pak už jen do „zipového“ pytlíčku (a hele, pytlíček, silikonovou vazelínu a šroubeček s matičkou na chladič jsem zapomněl připočítat :-) ) a hurá k nedočkavému modeláři. Ještě si stále myslíte, že na tom nechutně vydělávám? Ostatně, kdo si myslí že ano, nechť tento kšeftík klidně převezme, já na něj nemám patent, dokonce přiznávám, že i schéma zapojení není můj původní nápad, jen jsem se nechal inspirovat katalogovým zapojením a podobnými profi výrobky – děkuji jejich autorům za inspiraci …. :-) :-) :-). No, a kdo si myslí že ne (a nenechá se „ukecat k samostavbě“…), nechť se na mě dále s důvěrou obrací, pokusím se tuto důvěru nezklamat …. :-).

Ondra Novák „novako“

Související články:
BEC – stavba svépomocí … (24.01.2011)
BEC obvod pro modely – díl 2 …. (25.01.2010)
BEC obvod pro modely (12.03.2008)
Celý článek | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek