RC klub Kramolín
Dnešní datum: 30. 05. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Bezděkov - 2.10.2010 - 8
RC rally
zobrazení: 1175
známka: 0


* Projekt RCK SSE, část druhá – karosérie …

Vydáno dne 01. 11. 2010 (5105 přečtení)

… aneb zatím bez polepů, tedy zkratka SSE ještě tajná :-)

Jak jsem se zmiňoval v části první, tedy v popisu podvozku, celý „projekt“ vznikl proto, že se u nás doma vyskytovalo, v Eliščině letech dětských (naše slečnu, k radosti tatínka, si velmi ráda hrála s autíčky ….), takové docela pěkné autíčko, typu americký pickup a v pěkných barvách …. Když už mělo toto autíčko „jít na odpočinek“, „zabavil“ ho otec se slovy „… na vyhození je to moc pěkné, to předěláme na RC …“ Celé to sice trvalo trochu déle, ale nakonec se (snad…) povedlo :-).


kastle puvodni 1 kastle puvodni 2 kastle puvodni "rozborka"Peripetie s předěláním a přizpůsobení podvozku ke karosérii jsem již popsal, jen doplním, že o úpravě kastle se také uvažovalo, ale nechuť řezat do celkem povedené kastle zvítězila – především proto, že bych to asi už tak pěkně zpátky neupravil …. Takže rozhodnutí padlo a drobné úpravy na kastli se prováděly jen z „funkčních důvodů“ – např. větší výřezy pro přední kola (lem blatníku a nárazník), úchyty kastle k podvozku (především zadní úchyt), zavírání zadních dveří (korba) na magnety, úprava v zadních blatnících (svislé trubičky pro upevnění nákladu apod.), nové uchycení interiéru (tj. sedadel – původně byly přišroubovány k podvozku, teď dvěma vruty z korby) a hlavně pak průchody a upevnění kabelů k osvětlení (to vysvětlím samostatně …). Z karosérie zmizely původní polepy – jak lehké napsat, ale jak těžké udělat – co odstávalo, šlo snadno, co drželo, drželo jak čert – místy to šlo dolů i s lakem (včetně umytí lihem !), takže dost blbá práce. Z nových polepů jsou zatím jen zrcátka ze zrcadlové fólie, ostatní je ještě ve výrobě – proto je zkratka RCK SSE ještě tajná :-) :-) :-). Ještě přibyly na podvozek bílé prahy – bez nich kastle na podvozku opticky moc nesedla, prahy to trochu vylepšují ….. snad, no, mě se to líbí … :-).


RCK_SSE 1 RCK_SSE 2 RCK_SSE 3 RCK_SSE 4RCK_SSE 5 RCK_SSE 6 RCK_SSE a ChlupáčOsvětlení – když showcar, tak musí řádně svítit ! A protože se doma válel nepoužitý BEL modul a RC spínač (z „ostrého“ auta), hned se pro něj našlo využití. Základní osvětlení (přední a zadní světla) se zapnou po zapnutí „palubní elektroniky“ a svítí trvale (napájeno z BEC 5V), přední blinkry jsou přes BEL modul (zablikají při rozjezdu), zadní brzdová světla jsou také přes BEL modul (svítí při brzdění motoru), přes BEL modul jsou také „couvačky“ (překvapivě svítí při couvání … :-) ). Maják obsahuje sirénku (plný nebo přerušovaný tón), ovládanou přes 3.kanál RC spínačem – velikost sirénky byla limitována velikostí prostoru v sestavě majáku a tím je i limitována hlasitost sirénky. Ale není problém na RC spínač zapojit sirénku i jinou („externí“) a tím lekat lidi (no, něco „brutálního“ jsem doma našel …. :-) ). Sestava majáku dále obsahuje přední výstražné světlomety (samoblikací modré LED napájené z BECu) a pak blikací světla majáku – ty jsou napájeny také z BEL modulu, z výstupu pro majáček, kde lze v širokých mezích blikání nastavit … Ještě bylo v plánu pár dalších osvětlení apod., ale zatím je to jen v „projektu“, případně v „základním výzkumu a pokusech“ …. :-)

Umístění světel je trochu poznat z fotek, ale něco ne (v akci to bude k vidění asi až v Rejštejně), takže blíže – přední světla dala trochu vymýšlení, protože kastle vpředu jakoby světla neobsahuje (výrobce asi nějak opomněl …), nakonec jsem je zapásnul místo výstupků na nárazníku – stačilo uříznout vršek a zapasovat vysocesvítivou bílou, 5mm LED. Ty jsem pak musel zalepit tavnou pistolí (jako i ostatní osvětlení včetně kabeláže), protože při „domácích“ zkouškách LED zalézaly … Blinkry (vysocesvítivky žluté ) se schovaly za oranžová plexi, do dírek v kastli (a opět použita „tavka“ …). Podobně jsou udělány i zadní LED – „obrysovky“ a „brzdovky“ – obojí vysocesvítivky červené 5mm, jen „buzené“ různými proudy …. Opět trochu přemýšlení dalo umístění „couvaček“ (opět bílé, 5mm vysocesvítivky …) – kam je dát, aby až tak moc nepřekážely? Nakonec jsou v lesklých kovových reflektorech za zadní strany nárazníku (opět tavka …), ven svítí jen otvory v nárazníku …. Při zkouškách nakonec svítila jen jedna „couvačka“, opravou upadlého odporu (pro elektroniky – rezistoru … :-) ) bude snad vše OK ….


přední světla 1 přední světla 2 couvačky blinkry rozpis zapojeníA nakonec sestava majáku – sice je v poměru k autu trochu větší, ale nechtělo se mě jej rušit (nebo upravovat), dalo se do něj nacpat hodně …. Zepředu byly ve výlisku 3ks imitace sirén – do prostřední se nastěhovala sirénka (a zezadu přepínač signálu trvalý / přerušovaný – přes samoblikací LED), do dvou krajních se nastěhovaly dva lesklé, kovové reflektorky, ve kterých jsou dvě vysocesvítivé, modré, samoblikací (!, náhodná koupě …) LED – imitace varovných reflektorů – jejich blikání se z původní „synchronizace“ postupně krásně „rozejde“, je to docela efektní …. A nakonec majáčky – zkoušel jsem různé varianty osvětlení (velikost, tvar, barva, svítivost apod. LED ….), až použil jednoduché řešení – ze starších (ale funkčních) LED svítilen jsem použil celý modul 3LED i s PCB a odpory a ty „přitavil“ „zády k sobě“ pod barevné kryty – funkční, jednoduché, efektní … Svit ovládá BEL modul (výstup „majáček“), který lze poměrně dost nastavit (perioda, střída apod.), takže to vypadá jako „zábleskovky“ ….


sestava majaku 1 sestava majaku 2 sestava majaku 3 sestava majaku 4A to je asi tak vše – zkrátka taková trochu „bláznivina“, ale řekněte sami, nebylo by škoda takovou pěknou kastli nevyužít ? A trochu popustit uzdu fantasii a vymýšlet si sám, nejen sestavovat připravené ?


PS – malá hádanka – copak to je, resp. copak to bude? (prosím ty, kterým jsem to již prozradil, aby se zdržely hlasování …. :-), díky …)


shora zdola
Celý článek | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek