RC klub Kramolín
Dnešní datum: 04. 06. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Třemošná-9.8.2008 - 26
volný noční závod
zobrazení: 1677
známka: 0


* Čmelák na sněhu ….

Vydáno dne 30. 01. 2010 (4617 přečtení)

… aneb i v zimě může Čmelda lyžovat.

Tak dnes už uzrála situace a vytáhl jsem Čmeldu ven na sníh. V Budějkách nemrzlo, nesněžilo, svítilo sluníčko a za oknem nefoukalo – toto je důležitá poznámka, protože na místě plánovaného létání fučelo jako blázen, hlavně v momentě, kdy se Čmelda dostal do vzduchu!

Protože moje „letecká“ louka je v současnosti nepřístupná – resp. zaparkovat by šlo, ale vyjet už ne – spojili jsme létání s procházkou – na jedné straně silnice les, rybník a ohrada, na druhé straně zasněžená louka do dáli. Původně jsem uvažoval o létání nad rybníkem, kde moc nefoukalo, ale řádila tam tlupa s řiditelným drakem. Zaparkoval jsem, v kufru složil Čmeldu, povolal Eli na focení a vyrazil přes silnici – a skončil po kolena ve strouze ve sněhu! Asi mě to mělo varovat ……

Položil jsem drobečka na sníh (na louce měl krásně zmrzlý povrch), počkal, až ho Eli vyfotí, několikrát jej chytil, jak ho vítr unášel pryč a připravil se ke startu – naštěstí ve směru proti větru nebyl sníh vůbec pošlapán, paráda. Eli pouští video a já přidávám plyn. No, co bych dále popisoval, video hovoří samo …. Jen pár poznámek – nejprve se Čmelda stavěl „na nos“, jak byly lyže přimrzlé, ale přidání plynu spolu s přitažením výškovky vše spravilo a Čmelda se krásně rozběhl po sněhu – nádhera, pěkný a rovný rozjezd, po pár metrech se model zvedá do vzduchu ……., kde se ho „chápe“ vítr a začíná boj o holý život – nejprve ho srovnávám zpět ze silnice (uf, naštěstí zrovna nic nejelo, jinak tam je dost čilý provoz…) a pak se nad loukou snažím o jakýs-takýs rovný let … A tady poznámka druhá – na rybníku nefoukalo (u země!), na louce fučelo, a to dost – ostatně, na videu je to slyšet a na letu tohoto lehoučkého modelu i dost vidět …. Ale snažili jsme se bojovat statečně, ba i to vypadalo na fajn polétání – po chvíli letu jsem řekl Eli, ať přestane nahrávat, že jí před přistáním řeknu :-). A to byla asi chyba, asi jsem to zakřikl :-( . Nadlétnutí na otočku nazpět, snos modelu větrem nad silnici, korekce směru – model v náklonu – a nečekaný poryv větru!!! A díky tomu, že se tohle vše odehrávalo nízko nad zemí, výsledkem byl Čmelda nosem ve sněhu … :-). Ale žádná velká rána, počítal jsem s dalšími lety, bohužel, pád se odehrál na jednu lyži a EPPčko v místě úchytu podvozku nevydrželo :-(. Sice nic vážného, tj. nic, co by Purex nespravil, ale pro tu chvíli byl s létáním konec. Sbalil jsem model, při cestě z louky si ještě jednou cvičně zapadl po kolena do sněhu a potom rozebral model a uložil vysílač do kufru. Na louce nás vystřídala tlupa s drakem – nejprve se šli podívat na letadlo, a když zjistili, že to nad loukou krásně fouká, přestěhovali se tam – my jsme šli na procházku do lesa a dělat obrázky na zasněžený rybník …

Doma jsem odsněžil model – např. vysypal hory sněhy z motorového krytu, odmontoval lyží ze zbytku EPPčka, pustil si Heloweeny a dal se do oprav. Teď už je křídlo zalepeno, prakticky není poznat, kde došlo k vytržení materiálu, jen postupným tvrdnutím Purexu „vykvetly“ na křídle krásné houbičky …. Zítra to upravím a Čmelda bude opět letuschopný.

A pocity – super, pokud by nefoukalo, bylo by létání s „olyžovaným“ Čmelákem bezvadné, Čmelda krásně klouže na lyžích a ani nechybí ostruhová lyže – tu jsem tam ani nedával, jednak proto, že tam je pevně zalepeno kolečko a šikmá část „ocasu“ stejně klouže po sněhu, kolečko udržuje ve sněhu směr jako kormidlo :-). Paráda, a ani se nemusí v zimě práškovat, viď Martine :-) (doufám, že tě to nenamíchne :-)).

Video od Elči -A samozřejmě foto -
Čmelda na sněhu 1 Čmelda na sněhu 2
Čmelda na sněhu 3


po havárce .... 1 po havárce .... 2
po havárce .... 3


vykousnuté křídlo zbytek křídla na podvozku
zbytek křídla na podvozku 2


sníh v motoru opravené křídlo zdola
opravené křídlo shoraCelý článek | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek