RC klub Kramolín
Dnešní datum: 30. 05. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Globus - 30.5.2009 - 79
RC WRC
zobrazení: 1581
známka: 0


* Za letadly na Hosín ……

Vydáno dne 29. 08. 2009 (4294 přečtení)

…. aneb nejen RCMX – Memoriál. V. Vlka
edit 31.8.2009 - přidána videa


Okolnosti tomu chtěly, abych se výjimečně přes víkend vyskytoval „na jihu“ a nebyl vázán nějakými povinnostmi a protože se podle „modelářského“ kalendáře měla na modelářské části Hosínského letiště konat soutěž polomaket RCMX, naplánovali jsme si se ženou (Eliška je na „koňském táboře“…) výlet na Hosín. V pátek jsme se ještě zastavili v modeláři (u pí. Maškové), abychom zjistili čas konání této akce – odpovědí nám bylo „…že od pátku do neděle…“, tedy jsou tam „furt“…. :-). Takže my jsme vyrazili v sobotu po obědě.
Po příjezdu na letiště nás uvítalo pár parkujících aut, něco málo letadel na stojánce (asi šest) a vůbec žádní diváci – my byli na dlouho jediní - pár diváků se v průběhu odpoledne objevilo (ale nikdo v krátkém jako my – všichni zabaleni v bundách a kalhotách, že by následek prudké změny teplot?). Aspoň jsem se nemusel mačkat s ostatními při focení modelů :-).
Vyfotil jsem si všechny krasavce a pak se věnoval jejich letům, včetně rozhovorů pilotů a rozhodčích – očividně byla tato soutěž pojata především jako pohodové setkání, polétání a soutěžení jako bonbónek navíc – takováto pohodová atmosféra byla na letišti.
Všechny modely patřili rozměry k těm větším, nejmenší „drobeček“ měl rozpětí něco přes dva metry (odhadem), největšímu bych odhadoval tak 3,5m. Tím zdánlivě nejmenším byl můj oblíbenec - de Havilland DHC-2 Beaver, kde jsme viděli jen závěr letu. Dalším z „menších“ krasavců byl model Racek PB-6, opět pastva pro oči! Moderní stroje zastupoval model akrobatického speciálu Christen Eagle II. A pak na stojánce stáli největší krasavci, stroje z počátků letectví, tedy přesněji první světové války – oba patřili k těm největším modelům na Hosíně. Jeden byl Spad S. XII (doufám, že se v typu nemýlím), a druhý AVRO 504K. Nádheru těchto dvou strojů doplňovala svou červenou barvou Avia BH21. Prostě pastva pro oči modeláře a vůbec leteckého nadšence! A když se tito krasavci dostali do vzduchu, letecká extáze dosáhla vrcholu – majestátný let doprovázený brumláním 4taktního motoru, to se prostě musí vidět – něco mám i na videu, snad se mi to sem nějak podaří dostat ….. Když modely dolétaly, mohli jsme sledovat i jejich rozebírání, včetně jejich ukládání do aut – leckdy je to pokračování modelářské šikovnosti, některé modely dosahovaly rozměrů přepravních aut!
Po návštěvě modelářské části Hosínského letiště jsme si ještě neodpustili prohlídku „dospělé“ části letiště, kde jsme si však mohli prohlédnout pouze pár letadel na stojánce, ale i tak, letecký nadšenec si přece neodpustí „nasát atmosféru“ velkých letadel, že …! :-).
Fotky jsou v galerii „Hosín 29. 8. 2009“

Avro 504K


Christen Eagle II


Racek PB-6


Spad S.XII


Celý článek | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek