RC klub Kramolín
Dnešní datum: 08. 06. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Dětský den Kramolín 8.9.2007 - - 43
fotky vydařeného dne
zobrazení: 1693
známka: 0


* Stabilizační kříž pro mikrovrtulníky

Vydáno dne 09. 12. 2008 (4610 přečtení)

Protože se chci naučit létat s vrtulníkem s cizím modelem, musel jsem pro to něco udělat......

Úvod bude u mě už tradiční, ale pravdivý - jako obvykle za všechno může Jirka.....
Pravda, tentokrát je do toho vtažen okolnostmi, ale nemohu svoji tradici porušit, že :-)
Ale vážně - opravdu se chci učit létat s malým vrtulníkem, ale svůj zatím nevlastním (zatím, netvrdím, že se to časem nezmění) a tak otravuji svoje kamarády, aby mě něco "rotorového" zapůjčili. Nepočítám do toho svůj poměrně neúspěšný pokus o zprovoznění Vláďovo EasyCoptera (ale vadný byl model, ne já…) a nějaké to létání na simulátoru - takže jinak jsem "vrtulníkový" panic (s "pevnými křídly" přece jen něco nalétáno mám...). No, a protože je mi jasné, že to bude časem zkoušet i dcerunka, použití stabilizačního kříže se zpočátku jeví jako nutnost.
stabilizační kříž 1
stabilizační kříž 2
koule stabilizačního kříže
A jak to u mě chodí, po teoretické přípravě vlastní realizace čeká na náhody a příležitosti. Náhoda č. 1 byla návštěva (po delší absenci) prodejny s modely (šel jsem pro elektronické součástky a RC Revue…), kde mě do očí "praštila" uhlíková trubka metr dlouhá o průměru 3x2mm (vnější/vnitřní) - ta nejtenčí, co měli. Cena něco kolem 40Kč (účtenku jsem hned vyhodil). Tahle trubička v klidu nějaký čas odpočívala na pracovním stole, než zasáhla náhoda č.2 - návštěva papírnictví (dcera cosi potřebovala) - po dotazu na molitanové koule jsem byl odkázán do rohu, kde byl "kopec" bílých polystyrenových koulí různých průměrů, nejmenší měla 4cm a cenu 6Kč. Na mé zajásání se otočila celá prodejna, tolik štěstí z takové drobnosti nikdo nečekal… :-). Dále obvyklý scénář – odložení práce do náhody 3 – při hledání nějaké součástky na mě vypadl hmatník pro tlačítko z nějakého spínače. A to byl ten poslední impulz ke stavbě (stavba je hrdé slovo :-))
Celá konstrukce je jasná z fotek – trubka je přeříznutá napůl (odtud rozměry 0,5x0,5m), do koulí vyvrtány otvory pr.3mm tak, aby nebyly „naskrz“, stejně tak do středového „hmatníku“ (posloužilo by cokoliv podobného) – pro spodní trubičku tak, aby „nálitek“ na vnitřku hmatníku tvořil jakési „předpětí“ trubičky, pro horní tak, aby „předpětí“ tvořila dolní trubička – mně se to samozřejmě nepovedlo, takže jsem na horní trubičku musel natáhnout kousek smršťovačky (přírůstek váhy je zanedbatelný), celé to (bez montáže k modelu) váží 10gramů.
střed stabil.kříže střed stabil.kříže zdola detail středu stabil.kříže
Celek je v prototypu rozebíratelný (pro usnadnění dopravy), k modelu se bude přidělávat buď kouskem el.stahovací pásky, nebo třeba ještě vymyslím nějaký fígl – čekám jen na náhodu č.4 – uvidíme, jak to celé bude fungovat v praxi, třeba se to neosvědčí a buď koupím originální kříž, a nebo se naučím létat bez něj …. :-) – každopádně, při ceně celé konstrukce cca. 80Kč a půl hodině práce to za pokus stojí….

Celý článek | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek