Nový vítr do modelů RCK …

Autor: NovakO <(at)>, Téma: RC lodě - technika, Vydáno dne: 04. 03. 2018

… aneb – založíme plachetní sekci? :-)

Znáte Pasát? A není to překlep, nemyslím tím VW Passat, ale plachetnici Pasát, kdysi vyráběnou VD IGRA. Pamatuji se, že existovala, ale nikdy jsem jí neměl, v Kramolíně se vyskytovala pouze nějaký zbytek hliníkové plachetnice, tuším, že se jmenovala Racek. Takže jediným plnohodnotným zástupcem placetnic byl v RCK Mírovo trimaran a jinak o plachtění nebyl valný zájem. Ale, možná, snad, uvidíme, situace by se mohla změnit, tedy mohla by nastat změna k lepšímu – budou-li elementálové příznivě nakloněni, tak se přidám do plachetní sekce i já a kdo ví, třebas naočkujeme i někoho dalšího … Martine?

Teď konkrétně – v práci mám kolegu, který též trochu fušuje do modelařiny, přesněji řečeno, hodně se zabývá loděmi (člen Ledenického lodního modelářského klubu a tak podobně, mají to v rodině …) a pak i autíčko a nějaké to letadlo – mimo jiné má ode mne i (původně mého táty) EasyGlider, který ještě čeká na pokračování svých letových dnů. Takže mezi námi panuje čilá spolupráce – mj. bydlí kousek ode mne :-) – a výměnný obchod. Naposled, kromě jiného, putoval ode mne k němu částečně sestavený trup rybářské lodi Artur (pamětníci jistě znají) s nějakými těmi polosestavenými díly, který doplnil jeho sbírku dvou funkčních Arturů. A ještě doplním, že – pokud jedu domů normálně – sedíme spolu v autobusu a vedeme čilou modelářskou konverzaci. A to se tak jednou tahle konverzace stočila na lodě, tentokrát poháněné větrem. Já zmínil Mírovo trimatan a on svůj hřích z mládí, plachetnici Pasát. A z dalšího povídání vyplynulo, že se mu válí v garáži a tak podobně …

No, a minulý týden jsem u něj byl zkoušet párování vysílače a přijímače (to je na jiné povídání) a odcházel jsem s obrovským pytlem, ve kterém byl trup, plachtoví a plánek s návodem od Pasáta. Na můj dotaz, co jsem dlužen, zazněla odpověď – jen si to vem a jdi, potřebuju místo v garáži a lodiček mám víc než dost … Tak jsem to vzal a šel … :-)

Doma jsem to samozřejmě pořádně zkouknul, přečetl návod, prohlédl plánek, vyfotil a začal spřádat plány, co a jak dodělat a upravit. Pak jsem udělal do trupu manipulační otvory, zjistil, že to nebude zase až tak jednoduchý (v rámci mých představ) a tak jsem zatím ve fázi, kdy zkoumám a hledám ne netu vše, co se dá zjistit o jednoduchých plachetnicích. Tož tedy zatím tak … :-)

Pasát