Letecký simulátor Airbus A320

Autor: MiraH <mirah(at)wo.cz>, Téma: Viděli jsme, slyšeli jsme, nemodelářská rubrika, Vydáno dne: 12. 02. 2013

V Praze byl otevřen letecký simulátor a já jsem byl asi hodně hodný, protože Ježíšek mi přinesl poukaz na návštěvu :-)
Tedy upřímně řečeno mám podezření, že poukaz mi dala Katka :-)

Simulátor je statický, kabina plně vybavena a simulace letu dle přání, samozřejmě v délce, kterou si zaplatíte.

iPilot1

pohled do kabiny

Před návštěvou doporučuje provozovatel shlédnout krátké instruktážní video, kde se velice ryche seznámíte s ovládáním letadla. To samé absolvujete před vlastním vzletem. Tak dlouho jsem video odkládal, až jsem se na něj podíval dopoledne před návštěvou. Chce to shlédnout alespoň 4x :-) Na místě se mi to nějak pomotalo a vůbec budíků je moc, takže jsem v jednu chvilku nebyl schopnej najít rychlost stoupání a výšku nad terénem, jo, jo, chudáci cestující.
Vlastní let absolvujete jako kapitán a instruktor je v pozici "našeptávače", tedy tak to prezentují, ve skutečnosti jsem si připadal jako zbytečná přítěž a zúčastněný divák:-)
K vlastnímu letu. Vzhledem k času jsem letěl Ruzyně Ruzyně.

iPilot2

Na LKPR Ruzyně

Zážitek hezký, simulace výborná, cestující (za mnou seděla Katka v sedačce 1. třídy) přežili.
A na skoro závěr? Bylo to hezký, ale jednou stačilo. Peníze versus zážitek tak akorát. Leda bychom simulátor koupili do klubu :-) je k mání cirka za 80.000 EUR. No já si opět nainstaloval na počítadlo Flight Simulator, to zatím stačí.
Jo a na úplný závěr. Nejvíc mě dostal FlightStick, knipl. Je to hezký joystick jak od počítadla, ale záludné ovládání. Výchylkou se nastaví požadovaná výchylka ovládacích ploch, pak se musí pustit do neutrálu a výchylky ploch zůstávají stále stejné. Samozřejmě vyrovnání chce kontra. Takže k proporcionálnímu řízení to mělo trochu daleko. Byl to boj, ze začátku, pořád jsem držel výchylku a letadlo se pořád naklánělo, jo, jo, málem jsem způsobil leteckou katastrofu.

A trocha reklamy, stránky kupodivu na adrese iPilot a instruktážní video - iPilot-video.