Viking 7 - polomaketa sondážní rakety

Autor: MiraH <mirah@wo.cz>, Téma: Ostatní modely - technika, Vydáno dne: 30. 08. 2010

Už ani nevím, jak se to stalo. Asi jsme někde vzpomínali, jak jsme lítali před lety s raketami a Katka se ozvala, že s bráchou taky pár raket odpálili, že to bylo prima, že by to zase ráda viděla, že....

edit 30.8. - našel jsem obrázek rakety Kosmos

edit 19.9. - našel jsem ve skříni Paru, takže fotka pro připomenutí a dokumentace dnešního letuneschopného stavu

A tak jí Ježíšek přinesl raketu Viking 7 a k tomu balíček motorů. No nebylo to až tak jednoduché. Dlouho jsem hledal, co se vlastně nabízí a ceny mi přišly dost divoké vzhledem k tomu, že raketa je vlastně velice jednoduchá. Porovnával jsem to s raketou Para a Kosmos, se kterými jsme létali. Nakonec jsem objevil stránky Modelář Sladký a bylo rozhodnuto. Trochu váhání nad motory. Už jsem viděl, jak jsme Paru kolikrát ani neviděli vymést a čekali odkud se vyloupne. Nakonec jsem objednal RM B 2-5. Ukázalo se, že dobře.
Ježíšek nadělil a já čekal, kdy se Katka vrhne do lepení rakety :-)) Čekal jsem do srpna a pak se do toho pustil s jejím svolením sám:-). Neočekával jsem obtížnou modelařinu a také tomu tak bylo. Balení obsahuje veškerý materiál, pro stavbu je třeba připravit barvy, brusný papír, odlamovací nůž, lepidla (kanagom, herkules).

016


Pokud se postupuje podle návodu, není nikde zádrhel. Já jsem jen nejdříve barvil a pak lepil. Za asi 2 hodiny na mě vykoukl náš Viking. Ani nevím proč, je ve stejných barvách jako dříve létaná Para (kdo si vzpomene, kdo ne, mám ji ještě ve skříni).

017


Stavebnici velmi chválím, kompletní, jednoduchá, úplný návod.

Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo objevit původní rampu (po 25 letech asi žádný div), nasvorkoval jsem svářecí dráty a bylo připraveno. Tedy skoro. K motorům byly přiloženy palníky a tak jsem se rozhodl, že raketu odpálíme pomocí nich. Ondra bohužel nebyl dostupný a tak jsem volil nejjednodušší variantu, 2x4,5V baterie, přes krokodýly připojený palník. Proč se rozepisuji? První let probíhal následovně.
Odchod s raketou a materiálem za hospodu, příprava za asistence Katky, očekávání přihlížejících,...

001 002 004

Raketa připravena ke startu. Palník zasunut, připojen, a nic, raketa stojí na rampě. Výměna palníku a pak ještě 4x. Palníky jsme spotřebovali, raketa trůní na rampě :-(

003


Samozřejmě jsem měl pochybnosti o mých elektrikářských schopnostech, poté o kvalitě palníků. No nic. Dřív jsme odpalovali také pomocí prskavek. No jo, ale sehnat prskavky o letních prázdninách, to bylo divení po krámech. Nakonec jsme sehnali u hodných sousedů a další den mohlo nastat pokračování. Nebudu Vás napínat. Raketa na rampě, prskavka hoří ...

006 008

a nic. Vyprskali jsme asi 10 prskavek a přestalo nás to bavit :-((

Poslední možností na odpálení se jevila zápalná šňůra. Katce končila dovolená a tak dostala za úkol koupit šňůru a přivézt ji na další víkend. V pátek zvonil telefon, kolik že té šňůry má koupit. Dobré znamení, je v obchodě a šňůru mají. Ale co já vím, kolik ji bude třeba. Nakonec jsem usoudil, že máme 5 motorů, šňůra by měla hořet tak kolem 10 vteřin tak ať se zeptá, jak rychle hoří a pronásobí a koupí. Katka se zeptala, šňůra hoří 1cm/s, pronásobila a koupila. Tedy koupila 5 metrů, takže šňůry máme dost. Jo, jo, už z tý školy zapomínáme i převod jednotek. Nebo násobilku? No už si nevzpomínám, jestli jsme se to vůbec učili.:-))

No a předposlední prázdninovou sobotu jsme vyrazily na další pokusy.
První pokus o odpal = překvapení. Šňůra dohořela do motoru a nic. Ach jo, vadný motor, to jsme mohli mít palníků a prskavek kolik jsme chtěli. Stejně by to neletělo. Takže výměna motoru, raketa na rampu, šňůra do motoru, zapálit a

013


Celkem jsme provedly 3 lety. U prvního letu se přetrhla poutací guma. Asi ji narušil kanagom, který jsem použil pro její zajištění. Hlavice krásně přistála na streamru, raketa poněkud tvrději do pole.

009 010 011 012 014 015

Martin s Katkou obětavě vyzvedli obě půlky z pole (Martin pochopil, proč s sebou nosím vysílačky, navigování k raketě je jednodušší). Trup rakety byl mírně zdeformován, takže jsme vyrazili domů udělat nutné opravy.
Po hodině se vracíme na místo činu a druhý let. Paráda. Při výmetu vše jak má být. Výška je zřejmě někde kolem 150 - 200m a raketa se na streamru snáší necelých 10 metrů od rampy. Navnaděni měníme motor a třetí let. Při výmetu se opět trhá poutací guma. Po následné prohlídce usuzuji, že jsem při kompletaci rakety zamotal gumu do úvazu streamru a při výmetu ji úvaz ze silonu přeříz. No nic. Příště budu pečlivější.
A závěrem? Bylo to prima. Už se těším na další odpaly. Jeden motor jsme ještě schovali. Koneckonců stejně musíme objednat další, když už máme tolik zápalný šňůry na skladě :-)

P.S. Pro pamětníky - hnojiště nikde v okolí není, při dalších odpalech jste vítáni do družstva hledačů a donašečů :-))

P.S.2 Pokud někoho zajímá skutečně dosažená výška letu, tak nevím. Deklarovaná výška s použitýmy motory je cca 200m, odhadoval bych to na trochu míň. Pokud se najdou 3 dobrovolníci, můžeme příště zkusit změřit skutečnou výšku letu.