Letecký den Plasy …

Autor: NovakO <@>, Téma: Povídání, zážitky a akce kolem modelařiny, Vydáno dne: 03. 05. 2010

… aneb Den ve vzduchu 1.5.2010

... edit - nejsem tak dobrý a rychlý jako Míra, tak jsem byl holt zase jednou druhej .....

Okolnosti tomu chtěly, abych se letos konečně vypravil na nějaký letecký den, v tomto případě ne přímo modelářský (i když modelářské ukázky v Plasích také byly …), ale na osmý ročník leteckého dne na aeroklubovém letišti Plasy, pořádaný pod titulem Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton, s podtitulem 100 let aviatiky v Čechách.

Po dohodě s rodinou jsme zvolili sobotní program – a asi jsme zvolili dobře, protože počasí bylo výborné (ještě teď mám některá místa těla rudá …), na rozdíl od neděle, která, alespoň v Kramolíně, částečně propršela. Po tradiční páteční „májce“ v Kramolíně jsme brzy ráno vstali, do auta ke mně, Hani a Elišce naložili ještě Michala a vyrazili směr Plzeň. V Doubravce jsme dílem posnídali, dílem posvačili (jak kdo), vypili čaj a kafe (opět jak kdo …), naložili tátu a vyrazili směr letiště Plasy. Odbočka na parkoviště je dobře značená, dokonce opodál stojí i hlídka policie, po delší jízdě po polní cestě platíme dost vysoké vstupné (jen děti jsou za rozumnou cenu...) a poté parkujeme na vyhrazeném parkovišti před oplocením areálu a můžeme vyrazit za leteckými zážitky....

Jako první nás upoutává do vzduchu trčící ocas a křídlo Blériota XI, říkám si, hle, nápaditá upoutávka u vstupu na letiště, ale ouha, ono je to bohužel havarované torzo skutečné repliky tohoto stroje – hlavního to taháku leteckého dne. Během dne se dozvídáme podrobnosti – ranní letová zkouška skončila cca po 100metrech letu, kdy nenadálý poryv větru shodil tento křehký stroj z přibližně 8metrů výšky – naštěstí se nikomu nic nestalo, ale stroj byl na generálku a nehodu vyšetřovala policie ….

Na stojánce stála letadla všech možných typů, spousta dalších létala s diváky na vyhlídkové lety. K vidění bylo několik Blaníků (jeden létal překrásnou, tichou akrobacii), včetně jejich motorizované verze Vivat, spoustu UL letadel všech možných konstrukcí, diváky vozila klasická aeroklubová letadla – Cessny, Zliny, Piper apod., včetně krásného Aera Ae-45 Super (který prý přiletěl jako náhrada havarovaného Blériota), k vidění byl i L-60S Brigadýr a Z-37 Čmelák (který v ukázce kropil dráhu a tančíl po dráze na jednom podvozku …), pár akrobatických speciálů (Pitts, Extra atd.), tři kousky nádherných dvouplošníků Bucker 131 Jungmann (z německa, předvedly pěknou skupinovou akrobacii), repliky stihaček z I.sv.války – Fokker Dr.1 a Sopwith Camel (podle mě oproti originálu mírně zmenšené …) - předvedení letecké bitvy, zakončené sestřelem „Camela“; a další stroje, včetně dvou vírníků. Pro mě osobně byl největší lahůdkou cvičný námořní letoun z II.sv. války – NA Texan AT-6 – tenhle stroj prostě miluju! Jeho tvary a především zvuk jeho motoru, to se nedá popsat, to se prostě musí slyšet, především pak při nízkých průletech nad letištěm (obvzvláště na maximálce) – to je zkrátka nádhera, nenechávající leteckého nadšence v klidu !!! K vidění bylo také několik vrtulníků – od nejmenšího (UL) italského Compress, přes 2 a 4 místné Robinsony (R22 a R44) až po klasiku – policejní Bell 412HP, předvedený v součinnosti s ukázkami zásahů Policie a především jejich skvělých psů – tito letecký den zahajovali a sklidili zasloužený potlesk – včetně klubka nádherných štěňat (odhadem tak sedm...) v ohrádce u vstupu na letiště ….

Parašutisty k jejich vystoupení vynášela letitá, ale spolehlivá Andula An-2, špičkovou akrobacii předvedl Petr Kopfstein v Extře 330, pár svých akrobatických kousků (daných možnostmi jeho Zlinu 43) přiletěl ukázat i Petr Jirmus, z pomyslných „židlí“ diváky nadzvedla ukázka vírníku – co si jeho pilot s tímto subtilním strojem dovolil, to bralo dech – prostě neskutečné !!! Svoje stroje také přiletěla ukázat i naše armáda – nejprve přilétly dvě Alcy (bitevník Aero L-159) – pro mě osobně bylo jejich vystoupení spíše zklamáním – tento stroj toho umí podstatně více, než bylo předvedeno, včetně skupinové slétanosti – no, nic moc. Ale abych jim nekřivdil, nevíme „pozadí“ ukázky, takže buďme rádi, že jsme je viděli …. Po nich přisvištěly dva Gripeny (stíhací JAS 39) a to už bylo „jiné kafe“ …. pravda, i tohle letadlo toho umí podstatně více, ale piloti se i na tomto „letišťátku“ snažili – hezké, Gripen také patří k mým oblíbencům ….. Ještě nesmím zapomenout na tři modelářská vystoupení – obříci Extra a Bf109 a akrobatický vrtulník – vedle skutečných letadel vypadali tito obři jako malé mušky …..

V diváckém prostoru se bylo možno dostatečně nasytit a napojit (i když za tradiční nekřesťanské peníze), děti se mohly vyřádit na spoustě atrakcí a dospělí si mohli prohlédnout auta různých značek a prodejců, nebo si objednat sekačku či podobné věci, případně si zakoupit či vyhrát poukaz na tandemový seskok.

Akce se docela povedla, diváků se sešlo hodně (soudě podle proudících davů a plných parkovišť) a především počasí leteckému dni přálo.

Apropo, na letišti jsme se potkali s Tonym a jeho pěkné fotky z této akce si můžete tradičně prohlédnout v galerii.