Kramolínské odemykání vody

Autor: NovakO <@>, Téma: Povídání, zážitky a akce kolem modelařiny, Vydáno dne: 14. 04. 2008

.........aneb koupací sezóna zahájena !

V úvodu musím některá výše uvedená tvrzení doplnit – odemykání vody se nekonalo přímo u nás v Kramolíně, ale na 2km vzdáleném koupališti v Polánce a především – zahájení koupací sezóny nebylo dobrovolné, ale spontánní, jako perfektní ukázka bleskové záchranné akce.
Již nějaký čas se v mém „modelářském hangáru“ (v tomto případě spíše doku…) vyskytuje model motorové jachta Polaris (délka asi 0,5m, pohon el.motor „400“, řízeno kormidlo a otáčky motoru, doplněno poziční osvětlení a reflektor….), její stáří je prakticky stejné jako věk mojí dcery (je to skoro 11ti letá slečna, takže její věk raději neuvádím :-) …), křest lodičky (a nejen jí…) jsme provedli s Mírou v den Eliščina narození (ale to by byl jiný příběh). Model za tu dobu střídal vodu a suchý dok, byl různě upravován a doplňován, poslední „oživení“ proběhlo v rychlosti minulý týden (výměna serva a přijímače, jiné uložení akumulátorů apod.), když jsem byl Mírou „ponouknut“, že už má konečně také něco (!) na vodu a že bychom to společně otestovali. Doslova říkal něco ve smyslu – máš pojízdného něco, co by v případě nouze dotlačilo můj model ke břehu ? (!!!). Takže se upravili rodinné plány, vyhnali pavouci z lodičky, nabily baterie (asi už jsou zralé na výměnu…) a hurá směr Kramolín, na sobotní akci „všichni k vodě“.
Polaris 1 Polaris 2 Mírovo model je „jiné kafe“ – krásná plachetnice, tedy přesněji trimaran, rozměrů malé pramice ( :-) ). trimaran 1 Krásné bílé plováky, bílé plachty čnící do výšky dospěláka menšího vzrůstu a štíhlý kýl na zemi schovaný v subtilním stojanu. Bílé barvy jsou na první pohled sice hezké, ale jak se při plavbě ukázalo, poměrně „nepřehledné“ a tak bude třeba trochu barev k úpravě, nehledě na to, že model prostě neodpovídá klubovým barvám (…….). Historie tohoto modelu je poměrně jednoduchá – protože jsme s Mírou již dlouho přemýšleli o nějaké plachetnici, nebylo nic jednoduššího, než při první příležitosti někomu nějakou plachetnici dát jako dárek. No, a protože nejbližší příležitost byly Mírovo 40tiny (žalovat se nemá, ale bylo to loni v říjnu…), „černej Petr“ vyšel na něj. Tak se také stalo, Míra byl obdarován a světe div se, v rekordně krátké době byl model sestaven a o tomto víkendu mohlo dojít k slavnostnímu křtu (tak mě napadá, že jsme nějak zapomněli na šampus!).
Akci jsme naplánovali na sobotní odpoledne, slunečné a poměrně teplé počasí slibovalo úspěch. Pravda, po příjezdu na koupaliště začalo docela slušně pršet, ale naše hlasité hudrování posléze odehnalo mraky za kopec a my mohli začít sestavovat svoje stroje. Já měl sestaveno rychle a tak jsem se mohl přidat k ostatním radilům a kibicům, shromážděným kolem postupně se „rodící“ bílé krásky (pro šťouraly – trimaran…).
sestavování trimaranu pózování fotografům Také jsem se přidal k dotírajícím fotografům, neboť připravenou videokameru jsem tradičně zapomněl na chalupě ! Po sestavení nastalo fotografování na břehu koupaliště, kde se také ukázala síla větru v plachtách, vratkost originálního stojanu, výdrž plováků (při převrácení na zem) a pohotovost okolostojících (při zachraňování…) a poté majitel přistoupil k vlastnímu slavnostnímu aktu spuštění nové lodě na vodu. No, slavnostnímu – když zjistil, že na jedné straně nedosáhne tak daleko, aby trimaran neležel kýlem na dně, odkráčel s lodí v jedné a vysílačkou v druhé ruce k jinému břehu, nedbajíc množství přítomných žab a dvojžab, kvákáním vyjadřujících svoji nespokojenost s novým vetřelcem.
žabí dohled Já jsem se spuštěním svého modelu prozřetelně počkal, až tam Míra i s lodí mezi ty žáby spadne (což se ale v této chvíli nestalo…). Trimaran položen na hladinu, vítr vane, plachty se napínají a model majestátně odplouvá na šíré moře (pardon, koupaliště) a šťastný majitel jásá – ale předčasně !
první plavba trimaranu Po chvilce mé nepozornosti (začal jsem pro Eli připravovat náš model k plavbě) slyším jen zvolání „… ono se to převrátilo …!“ trimarana po otočení vidím, jak Míra za sebe bleskově strhává veškerý oděv a neohroženě se vrhá do chladných vln oceánu (no dobře, chladného koupaliště). Každý z přihlížejících začal instinktivně jednat – my fotografové bleskurychle přikládáme své aparáty k očím a Eli s vyjeknutím galantně odvrací svůj zrak od nahé postavy, která za mohutného rozstřikování gejzírů vody chvátá zachránit svůj převrácený model. lovec
trimaran po záchranné akci Dobře to dopadlo, model byl zachráněn, voda z něj vylita (bez úhony na elektronice), Míra vytažen z bazénu, osušen a uklidněn několika rychle za sebou vykouřenými cigaretami. Toto neplánované vykoupání nemělo vliv na funkci (modelu) ani na nervy majitele a tak ten si ještě ten den slušně zajezdil, dokonce se mu konečně splnil dávný sen – může při řízení nějakého modelu pohodlně sedět na stoličce (kterou mě donutil vydolovat z hloubi kufru mého auta !).
pohoda Eliška a jachta Polaris
Dokonce nám i navrhoval zapůjčení svého modelu, ale dovětek své nabídky o tom, že pro převrácený model plave ten, kdo řídí, případné zájemce vždy spolehlivě odradil. Takže v řízení plachetnice se zdokonaloval jen majitel, jen tu plavbu proti větru je třeba trénovat – to odpoledne jsem byl poměrně často vysílán k protějšímu břehu pro aport modelu („…už bys měl běžet…“, „…děle, makej..“ a tak),Ondra1Ondra2 takže jsem ani nemohl zasáhnout při poruše naší jachty, která „se zbláznila“ a začala zběsile v kruzích couvat, úspěšně nabírajíc do podpalubí hektolitry vody. Za záchranu modelu před utopením (a mě před koupelí !) děkujeme Jirkovi, který odložil svůj fotoaparát a natáhnutím svého dlouhého těla přes okraj koupaliště model vylovil. Zbytek odpoledne mohla tedy Eli strávit vysáváním vodní spouště v podpalubí stříkačkou o objemu 2ml…… Bohužel, u našeho modelu se voda později dostala i do regulátoru, takže při další plavbě (pózování pro fotografy) model „zmrtvěl“ a po vylovení (vítr jachtu naštěstí přifoukal ke břehu) skončil náš plavební den.
triamaran 2 triamaran 3A co říci na závěr ? Plavební a koupací sezónu jsme úspěšně zahájili, těla a ducha osvěžili (většina jen ducha, doufejme, že to Míra neodstoná !), kapitáni lodí získali inspiraci pro vylepšení svých modelů a na závěr jsme vše řádně probrali a prodiskutovali večer v naší klubovně. Vodě zdar a koupání obzvlášť !!!
PS – popis modelu včetně recenze stavby modelu připravuje Míra….
PS2 – všechny fotky Jirka Jiroušek a RCK