Hydroplány na Bezdrevu …

Autor: NovakO <@>, Téma: Povídání, zážitky a akce kolem modelařiny, Vydáno dne: 31. 05. 2007

..... aneb to pravé, jihočeské, modelářské

Po roční pauze jsem se byl s rodinou v neděli 27.května 2007 opět podívat na „domácí“ modelářskou akci - Jihočeský pohár hydroplánů na rybníce Bezdrev u Hluboké nad Vltavou a jakožto jediný účastník RCK Kramolín jsem „jaksi povinen“ napsat tuto krátkou reportáž.
rybník Bezdrev
Toto tradiční mezinárodní setkání „vodních“ modelářů pořádají jihočeští modeláři v květnovém termínu již hezkou řádku let a prostory autokempu u Bezdrevu jsou obsazeny již týden předem modeláři nejen z České republiky, ale také ze sousedního Rakouska a Německa a jestli jsem si dobře všiml, letos vlála nad rozhodčími i francouzská vlajka. Soutěž je pořádána pro modely kategorie RCAH (akrobatické modely hydroplánů) a kategorie RCMH (rádiem řízené makety hydroplánů) a mimo soutěž (většinou po večerech...) si zúčastnění mohou zalétat se vším, co je schopné se pohybovat po vodě. Počet účastníků a počet zúčastněných modelů bývá různý, letos bylo k vidění asi 12 modelů kategorie RCAH („akrobaty“), asi 8 modelů kategorie RCMH („makety“) a v okolí stanů a karavanů bylo možno zahlédnout ještě poměrně dost polomaket a modelů hydroplánů.
stojánka letadel
Po našem příjezdu (asi kolem půl desáté dopoledne...) jsme mohli vidět na obloze a na vodě soutěžící akrobatické hydroplány, většinou známé upravené (plováky místo podvozku)
RC akrobat 2
konstrukce osvědčených akrobatických speciálů typu Topline, Aliance ap.;
RC akrobat 1
pokud mé nezkušené oko mohlo posoudit, žádná převratná konstrukce se letos neobjevila. Všechny (mnou viděné) lety se obešly bez havárií, jen jeden model musel být přivezen ke břehu „záchranou kanoí“, protože mu po plánovaném přistání zhasl motor.
záchraná kanoe
Po akrobatických speciálech se létala kategorie maket. Dokonale provedené akrobatické obraty speciálů jsou hezké, ale to nejkrásnější na „Bezdrevu“ jsou právě lety těchto překrásných maket - to je také důvod, proč je zde na Bezdrevu vždy poměrně dost diváků. Ze zúčastněných maket byly mnohé viděny již v minulých letech, ale to jim nic neubírá na kráse a ani se tak rychle „neokoukají“...
A zde je několik málo údajů (co jsem si byl schopen zapsat a zapamatovat) o maketách:
1) překrásný model amfibie Lake 250 v měřítku 1:5,4, o rozpětí 2,1m, poháněný na pylonu umístěným 4taktním motorem s třílistou vrtulí - jednoznačně můj adept na nejhezčí model - přispíval k tomu i nádherný zvuk 4taktu - jo, i když jsem propagátor elektropohonu, v těchto maketách je spalovák to pravé „ořechové“.
RC maketa 2
2) atraktivně zbarvený model kanadského pracanta DHC 2 Beaver (viděli jste film 6dní, 7nocí? Tam si zahrál hlavní roli....) v měřítku 1:5, o rozpětí 2,8m a váze 11,5kg, poháněný 4taktním motorem.Vidět tohohle krasavce na vodě startovat, přistávat a hlavně létat, to je prostě zážitek - nádherný zvuk motoru (4takt je prostě 4takt), majestátný let překrásné makety a perfektní vedení zkušeným pilotem, to jsou mimo jiné také důvody, proč zůstává Beaver mezi hornoplošníky mým velikým oblíbencem.
RC maketa 1
3) asi největší maketa - „zelený krasavec“ - model sovětského obojživelného létajícího člunu Berjev Be 6 „Anuška“ v měřítku 1:6,2, o rozpětí 3,1m a váze asi 11kg, poháněný 4taktním motorem. Let tohoto modelu byl také zážitek, jen to dvojí avizované vysunutí kolového podvozku (za letu) viděli asi jen rozhodčí a pilot (komentátor se raději na chvilku odmlčel), okolostojící diváci (a já...) nějak asi špatně viděli (to víte, samý laik....). Ale i tak je vidět, že když se povede skutečné letadlo, stojí i maketa za pokoukání....
RC maketa 3
4) a tři zástupci modelů rychlostních letadel o Schneiderův pohár - plovákové letouny Macchi a Savoia-Marchetti S65 (2 modely) - modely měly krásně propracované tzv. povrchové chladiče motoru a pohony - Macchi jeden motor (vpředu) a dvě protiběžné vrtule a SM dva motory (vpředu a vzadu) a dvě vrtule - tažnou a tlačnou. Jeden z modelů SM létal jako jeden z prvků akrobacie let na jeden motor a model Macchi měl při určitých rezonanční otáčkách krásný charakteristický zvuk točících se protiběžných vrtulí - ale co je to platné, když byli všechny tyto modely poháněny elektromotory a i když je to pohon tichý a kultivovaný, těmto modelům by prostě slušel výkonný „spalovák“
5) a poslední dvě makety - „malý“ bratříček DHC 2 Beaver a 4motorový model létajícího dopravního člunu

Výsledky obou soutěží ode mne nečekejte, nesleduji je, jezdím na Bezdrev především kvůli maketám a báječnému pokoukání a odreagování se při jejich prohlížení, focení a sledování jejich letů v atraktivním prostředí krásného jihočeského rybníka - myslím, že nejsem sám, troufám si tvrdit, že spoustu soutěžících sem jezdí také především kvůli prostředí a pohodě, která zde panuje. Všem modelářům, nemodelářům a jejich rodinám mohu tuto akce vřele doporučit. Tak - uvidíme se zde zase za rok!

Ondřej Novák RCK Kramolín